ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В ГРОМАДСЬКИХ МІСЦЯХ!
ПАМ'ЯТКА
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В ГРОМАДСЬКИХ МІСЦЯХ!
Кожен громадянин повинен знати, що у громадських місцях треба дотримуватися правил поведінки!
Вихована людина знає, що:
- не можна заважати іншим, галасувати, здіймати шум;
- категорично заборонено смітити, плювати;
- необхідно прикривати рот, якщо ти чхаєш, кашляєш, позіхаєш;
- не варто приваблювати увагу оточуючих надто гучними розмовами, сміхом;
- потрібно бути ввічливим, уважним до людей з особливими потребами;
- тримати та нести свої речі у натовпі так, щоб не заважати іншим;
- потрібно обов'язково перепросити, якщо ненароком когось зачепиш, штовхнеш тощо;
- треба говорити так, щоб тебе чули всі учасники розмови;
- до співрозмовника стій обличчям;
- бережи насадження та громадське майно.
Зверни увагу!
Завжди пам'ятай, що ти — частинка суспільства і зобов'язаний поважати своє оточення.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В МЕТРО!
Метро — швидкісний та зручний вид транспорту, яким охоче користуються мешканці нашого міста. Які ж головні правила безпеки користування метрополітеном?
Вони не такі вже й складні, а головні з них викладено у «Правилах користування метрополітеном», які мають бути вивішені в кожному вагоні метро.
Метро — складний і налагоджений механізм, і якщо порушувати правила користування ним, легко опинитися в екстремальній ситуації.
Найвищий ризик завдати собі та іншим шкоди — на ескалаторі. Якщо ви не триматиметесь за поручень, то під час раптової зупинки ескалатора (а на багатьох станціях майже щогодини пасажири щось гублять або розсипають) інерція руху кине вас уперед. Валіза чи інший вантаж, який ви не притримали або поставили на поручень, полетить униз, збиваючи з ніг інших пасажирів. А в того, хто біг ескалатором, швидкість падіння під час раптової зупинки буде вдвічі-втричі більша. Неважко також здогадатися, що людина, яка сидить на східцях, має всі шанси не лише зачепитися полами одягу, але й «полетіти» сторч головою.
Нерідко через безвідповідальність дорослих під час руху ескалатора страждають діти. Залишена без догляду дитина підкладає пальці під поручень і калічить руку; її гумове взуття можуть затягти сходи або фартух балюстради; якщо під час сходження з ескалатора дитину не тримати за руку, вона може втратити рівновагу, упасти та потрапити пальцями під гребінку.
У всіх цих випадках черговий повинен терміново зупинити ескалатор. Але якщо допомога з якихось причин спізнилася, натиснути кнопку аварійного гальма має хтось із пасажирів.
Екстремальні ситуації на платформі виникають не дуже часто, але й тут слід уникати зайвого ризику.
Не можна підходити до краю платформи, адже хтось на бігу може випадково штовхнути вас або ви самі можете посковзнутися. Потяг, що під’їжджає до станції, може зачепити вас дзеркалом. Навіть під час посадки є ризик опинитися на колії: натовп пасажирів може виштовхнути вас у простір між вагонами.
Щоб уникнути більшості нещасних випадків у метрополітені, запам’ятайте та дотримуйтесь кількох рекомендацій.
Очікуючи потяг, стійте в місці найменшого скупчення людей (найчастіше це — середина платформи, але не завжди), по можливості далі від краю платформи.
Підходьте до дверей вагону лише після остаточної зупинки потягу та виходу пасажирів з вагонів. Якщо у вагоні багато людей, краще пропустіть один-два потяги, щоб не бути затисненим натовпом. Виходьте та заходьте до вагона серед останніх.
Не відпускайте від себе дитину, міцно тримайте її за руку.
Якщо ви щось упустили на колію, не намагайтеся самостійно дістати свою річ — у чергового по станції для цього є спеціальне пристосування.
Якщо ви самі опинилися на колії, перш за все не підтягуйтесь за край платформи: під нею проходять 800-Вольтові контактні рейки і, хоча він прикритий спеціальним кожухом, випробовувати його ізоляцію не варто.
Якщо потяг ще не виїжджає на станцію, а ви опинилися на колії, слід бігти до початку платформи (туди, де знаходиться зелене світло та годинник) — ви повинні встигнути, тому що машиніст почне пригальмовувати.
Якщо потяг уже з’явився, залишається лягти між колій — глибина лотка розрахована так, що ходова частина вагонів не дістає до людини, яка лежить.
Коли на ваших очах хтось упав між вагонами потягу, що стоїть, терміново повідомте про це машиністу, розмахуючи руками (перед відправленням він наглядає за платформою в дзеркало), та черговому по станції.
Будьте обережні із залишеними валізами, коробками та сумками: невідомо, що в них міститься — можливо, вибухівка. На цей випадок на кожній станції є спеціальна кімната, де підозріла знахідка залишиться до приїзду саперів.
У разі аварії або технічних неполадок на лінії, коли ваш потяг зупиняється в тунелі, перш за все зберігайте спокій та виконуйте всі розпорядження працівників метрополітену.
І, безумовно, не слід забувати про головне — про ввічливість та громадський порядок, про те, що кинута на платформі бананова шкірка, морозиво або жуйка — це майже завжди трагедія; людина напідпитку на ескалаторі — загроза не лише для неї самої, але і для інших пасажирів.
ПАМ'ЯТКА
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ДІТЕЙ У ГРОМАДСЬКОМУ ТРАНСПОРТІ
1. У громадському транспорті (автобусі, тролейбусі та ін.) ми є пасажирами, а значить, для нас існують певні правила, яких потрібно дотримуватися заради нашої безпеки.
2. Чекати громадський транспорт дозволено тільки на зупинці або на тротуарі/узбіччі. Потрібно стояти на безпечній відстані від проїжджої частини дороги.
3. Ніколи не підходьте близько до краю зупинки, платформи. Не виходьте на проїжджу частину, підходьте до дверей транспортного засобу тільки після його повної зупинки.
4. При вході і виході з транспорту не поспішайте, не штовхайтеся, входите і виходите спокійно.
5. Не стійте на сходинках під час руху транспорту і не притуляйтеся до дверей, тримайтеся міцно за поручні під час руху і зупинки транспорту.
6. Не відволікайтеся під час руху автобуса.
7. Не визирайте з вікон транспорту і не висовуйте з вікон руки.
8. Під час руху транспорту не рекомендується пити воду та інші напої. Попити можна в той час, коли транспорт повністю зупинився.
9. Не вставайте з місця і не рухайтеся по салону під час руху транспорту, різка зупинка може бути небезпечна, ви можете впасти.
10. Якщо в автобусі, тролейбусі або трамваї почалася пожежа, прикрийте шарфом, хусткою або іншою тканиною рот і ніс, не вдихайте дим, так як отруйний газ в транспорті при пожежі дуже небезпечний.
11. Не панікуйте в небезпечній, надзвичайній ситуації, строго виконуйте вказівки дорослих.